Múzeumbarát iskola - SÁIK Petőfi Sándor Tagiskolája honlapja

Múzeumbarát iskola

MÚZEUMBARÁT ISKOLA

Iskolánk a 2016-17-es tanévben is vállalta, hogy szoros együttműködést tart fenn a
Dornyai Béla Múzeummal; aktívan közreműködik a múzeumpedagógiai foglalkozásokon.
Az 5. a osztály tanulói részt vettek szeptember 28-án a múzeum tanévnyitó ünnepségén.
A múzeumok őszi fesztiválja programsorozat keretén belül október 25-én bányamúzeumi tárlatvezetés vár rájuk.
Irány a Föld alá!

----------------------------------------------------------------------------------

JÓ SZERENCSÉT!

Vannak 5. a és 7. a osztályos tanulók, akik október 25. óta már így köszönnek.
A hagyományos bányászüdvözlést a bányamúzeumban tett látogatás során tanulták meg, azóta is szívesen használják.

Ez is mutatja, mennyire élvezték a föld alatti kirándulást.
Okleveles bányamérnök kalauzolt bennünket a tárókban: megismerkedtünk a salgótarjáni bányászat múltjával;

a szénfejtők nehéz, mégis sokak által irigyelt és csodált életével.
A látogatás nem titkolt célja az élmény-és ismeretszerzésen túl-, tanulók munkára nevelése is volt.

1956 - MÉG EGYSZER

Az 5.a osztály színvonalas műsorral tisztelgett az 56-os forradalom és szabadságharc
60. évfordulója előtt.
November 18-án a Dornyay Béla Múzeum kiállítását is megtekintették.
Így már 8. osztályos korukra-amikor történelemből tananyagként találkoznak vele-, széles körű tájékozottságra tesznek szert ebben a témában.
Örömmel üdvözölték az ünnepi műsor kapcsán megismert arcokat; történelmi eseményeket.
Tetszésüket különösen a korhűen berendezett orvosi szoba nyerte el, de egyértelműen Szojka Ferenc meze lett az „Aranycsapat befutója”.

ÜVEGVÁROS-DIÁKSZEMMEL

A magyar kultúra napja alkalmából éltünk a Dornyay Béla Múzeum meghívásával, és ellátogattunk az Üvegvárosba. A kiállítás a salgótarjáni öblösüveggyár 193 éves múltját eleveníti meg.
A kiállított üvegtárgyak, az interaktív játékok, oktatófilmek segítségével kézzelfoghatóvá vált az 5. a osztályos tanulók számára egy mára már letűnt világ.
A tárlatvezetést üvegfestés tette teljessé.

Köszönjük Bibók Beáta múzeumpedagógusnak az új élményeket!

"MINT A MÓKUS FENN A FÁN, AZ ÚTTÖRŐ OLY VIDÁM…”

A Dornyay Béla Múzeumban március végéig látható az 56-os forradalom-és szabadságharc 60. évfordulójára emlékező kiállítás. Ehhez kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozáson vett részt az 5. a osztály február 14-én.
Nem a szigorúan vett történelmi tények álltak a középpontban, hanem ennek az időszaknak a közösségi élete. A tanulók őrsökbe szerveződtek: elkészültek az alapító okiratok, harsogtak a csatakiáltások, indulók.
Lehet, hogy a pedagógusok jobban élvezték a gyermekkorukat felidéző pillanatokat, mint a tanulók?

LEGYÉL TE IS GRAFIKUS!

Az 5. a osztályos tanulók Lipták György képzőművész nyomdokaiba lépve palóc népmeséhez
A bolond szerencséje- készítettek illusztrációkat.
A kiállított képeket megtekintve merítettek ihletet, és vetették papírra tussal, olajkrétával az elképzeléseiket.
A jó hangulatot csak fokozta, hogy el is játszották a múzeumpedagógus által tolmácsolt mesét.

UTAZÓ MÚZEUM

Ha a hegy nem megy Mohamedhez, Mohamed megy a hegyhez…

Ugye, ismeritek a mondást? Nos, a Petőfiben nem csak Mohamed mozdult, hanem a hegy is.
Az 5. a osztályos tanulók rendszeres látogatói a Dornyay Béla Múzeumnak,

de április 24-én maga a múzeum jött el a diákokhoz egy rendkívüli irodalom-rajz órára.
Birkás Babett és Botos Zoltán képzőművészek, valamint Handó Péter költő Balázs János életművével ismertette meg a diákokat.

Közös versolvasás, beszélgetés és versillusztrálás töltötte ki a délutánt.

„Csomóba kötöttem
sok gondolatot.
Folytatom:
űzöm a mát,
félem a holnapot.”

„Ne engemet nézzenek,
csodálják a képeimet.”

MÚZEUM, MÉG MINDIG ÚTON

Május 5-én és 9-én a témánk a jogvédelem volt. Az elméleti alapok megértése után lázas munka vette kezdetét az 5. a osztályosok termében. Mindenki megtervezte saját cipőmárkáját; ügyvédi irodák alakultak a márkák levédésére, majd reklámügynökségek igyekeztek minél jobb áron piacra dobni az egyedi cipőket.
A legötletesebb tervezők oklevélben részesültek.

Üzenj Te is hadat a márka-és a műkincshamisítóknak!

2017/2018 tanév

Ismerd meg Salgótarjánt!

A Dornyay Béla Múzeum és a Baglyaskő Baráti Társaság városnéző sétát hirdetett

2017.
október 3-ra.
Az apropó: Bóna Kovács Károly születésének 120. évfordulója.
A séta során iskolánk 6. a osztályos tanulói városunk olyan köztéri alkotásaival ismerkedtek, amelyek a mester tehetségét dicsérik.

„A VÁRKAPU NYITVA ÁLL!”

Ismered a XVI. században élt emberek öltözetét? Meg tudod különböztetni a szablyát és a kardot?
Tudsz írni korabeli stílusú szerelmes verset?
Udvarolj és harcolj úgy, mint Balassi Bálint! Hogy miért?

Mert akkor meghódítod Sárvári Anna szívét, sőt Salgó várát is vissza tudod foglalni a töröktől.
Röviden így foglalhatjuk össze az október 13-án zajlott irodalmi-történelmi nyomozójáték lényegét.

Iskolánk 6. a osztályos tanulói:

Danyi Bence
Gáborik Kevin
Gagyi Rebeka
Takács Anna

e napon méltó utódai voltak a várháborúk hőseinek.
Köszönjük Tóth Balázs régésznek ezt a rendhagyó történelem órát.